5 rád, ako získať investora na podnikanie

Hľadanie investora sa netýka len začínajúcich podnikateľov. Cudzie zdroje financovania podniku môžu byť kľúčové aj pre zabehnuté firmy, ktoré sa chystajú expandovať, inovovať alebo reorganizovať. Ako však nájsť človeka, ktorý prinesie do vášho podniku presne to, čo potrebujete? A ako ho presvedčiť, aby vložil svoje peniaze práve do vášho podnikania? Vyskúšajte niektorý z piatich tipov, ktoré vám môžu pomôcť nájsť strategického partnera pre úspešný biznis.

1. Nehľadajte investíciu, hľadajte investora

Kto je investor? Investorom môže byť osoba alebo spoločnosť, ktorá má záujem vložiť svoje finančné prostriedky do podnikania s cieľom dosiahnuť zisk. Môže ísť o individuálnych investorov, napríklad tzv. angel investors, ktorí podporujú startupy a začínajúce firmy, alebo o skupiny, napríklad fondy venture capital, investujúce do rýchlorastúcich firiem s vysokým potenciálom.

Okrem finančného kapitálu môžu investori priniesť do spoločnosti aj cenné skúsenosti, kontakty, prístup na nové trhy či strategické poradenstvo. Výber investora je preto veľmi dôležitý a vyžaduje si nielen starostlivú prípravu na strane firmy, ale aj dobrú orientáciu vo svete investovania a rozlíšenie jednotlivých typov investorov.

2. Ujasnite si, aký typ investora potrebujete

Výber správneho biznisového partnera závisí predovšetkým od potrieb vašej firmy a od fázy podnikania, v ktorej sa aktuálne nachádzate. Iného investora potrebujú začínajúce startupy a iného zabehnuté spoločnosti. Každý typ investora má rozdielny spôsob financovania aj očakávania týkajúce sa návratnosti kapitálu či úrovne zapojenia do firmy. Môže preto výrazne ovplyvniť strategické smerovanie podnikania.

Hľadanie investora však nie je cesta pre každý typ podnikania. Väčšiu šancu na úspech majú firmy v rýchlorastúcich a inovatívnych odvetviach (napr. technologické startupy). Naopak, menší záujem investorov vzbudzujú tradičné a rodinné firmy, ktoré si chcú udržať kontrolu a nemajú ambíciu rýchlo rásť.

Anjelský investor

Anjelský investor je súkromný investor, väčšinou skúsený biznismen, ktorý vkladá svoj kapitál do začínajúcich firiem alebo startupov. Robí to výmenou za dohodnutý podiel v spoločnosti. Okrem finančnej podpory ponúka aj skúsenosti a kontakty, čo môže byť pre začínajúcich podnikateľov kľúčové. Anjelskí investori očakávajú dobrý rastový potenciál a vysokú návratnosť kapitálu.

Pokladničný systém iKelp Pokladňa

Crowdfunding

Crowdfunding je nový a čoraz populárnejší spôsob investovania, pri ktorom viacerí investori prispievajú menšími sumami na podnikateľské projekty. Funguje prostredníctvom online platforiem, ako je napríklad Donio . Tento spôsob získavania kapitálu je obľúbený najmä medzi startupmi, kreatívnymi projektmi a technologickými inováciami.

Existujú rôzne formy crowdfundingu:

  • Reward-based crowdfunding, keď investori prispievajú menšími sumami výmenou za nefinančné odmeny, napríklad prvé kusy produktu.
  • Equity crowdfunding, pri ktorom investori získavajú podiel v spoločnosti.
  • Donation-based crowdfunding, pri ktorom investori neočakávajú žiadnu návratnosť.

Fondy venture capital

Ide o investičné fondy spravované profesionálnymi skupinami. Kapitál poskytujú externí investori, ktorými môžu byť inštitúcie aj jednotlivci. Následne investujú do startupov, ale aj do firiem, ktoré potrebujú kapitál na ďalší rast alebo expanziu, a to výmenou za vlastnícky podiel. Keďže investori preberajú časť vlastníctva, môžu sa do istej miery podieľať na kontrole a rozhodovaní. Tento typ investorov očakáva rýchlu a vysokú návratnosť, takže môže vyvíjať veľký tlak na rýchly rast.

Private equity investors

Veľkí investori, ktorými môžu byť súkromné osoby, inštitúcie, ale aj investičné fondy hľadajúce etablované spoločnosti. Ich investícia má podporiť ďalšiu expanziu alebo reštrukturalizáciu firmy a dosiahnuť zisk. Často získavajú väčšinový podiel vo firme, aktívne sa podieľajú na jej riadení a implementujú strategické zmeny na zvýšenie jej hodnoty.

Inkubátory

Inkubátor pre startupy je program, resp. organizácia, ktorá pomáha začínajúcim podnikateľom a startupom rozvíjať podnikanie. Najčastejšie poskytuje mentoring, kapitál výmenou za podiel, pracovný priestor alebo kontakty. Inkubátory bývajú podporované vzdelávacími aj vládnymi organizáciami.

Akcelerátory

Akcelerátory sa zameriavajú na rýchly rast existujúcich startupov, ktoré už majú funkčný produkt alebo službu a potrebujú napredovať. Ponúkajú intenzívny a časovo obmedzený mentoring, networking, ale aj financie a prístup k investorom.

Rast firmy - ako získať investora na podnikanie

3. Venujte čas dôkladnej príprave firmy

Základom na získanie cudzích zdrojov financovania podniku je kvalitne vypracovaný podnikateľský plán. Nikto nechce investovať do podnikania, ktoré nemá jasnú víziu, stratégiu a ciele vrátane tých finančných.

Náš tip: Urobte si poriadok najmä vo svojich hodnotách a dlhodobých cieľoch. Mali by byť v súlade s víziami investora. V opačnom prípade sa môžete rýchlo dostať do nepríjemností, napríklad ak bude investor vyvíjať tlak na expanziu, no vaším cieľom je posilnenie stability.

Aby ste svoj projekt dokázali profesionálne odprezentovať, pripravte si aj tzv. sales pitch, teda stručnú a presvedčivú prezentáciu, ktorá zaujme potenciálnych investorov. Nezabudnite pritom komunikovať hodnotu, výhody a riešenia, ktoré váš produkt, resp. služba prináša, a preukážte rastový potenciál.

Urobte si poriadok vo svojich financiách a pripravte prehľadný výkaz ziskov a strát vašej spoločnosti. Rovnako ako podnikateľský plán, aj čisté a transparentné financie poskytnú investorom obraz o vašej spoločnosti a vzbudia dôveru.

Ujasnite si potreby svojej spoločnosti. Skôr než niekoho požiadate, aby investoval do vášho podnikania, musíte mať na 100 % jasno v tom, čo požadujete. Akú rolu chcete vo firme obsadiť? Má sa investor aktívne podieľať na každodennom dianí vo firme? Hľadáte aj mentorstvo a poradenstvo alebo len finančné prostriedky? Stretnutie s potenciálnymi investormi bude oveľa jednoduchšie, ak budete mať ozrejmené, čo vlastne chcete.

Pripravte sa na hĺbkovú previerku firmy. Investor môže pred uzatvorením zmluvy požadovať tzv. due diligence. Zahŕňa podrobnú analýzu rôznych aspektov firmy, napríklad financií, právnych záležitostí, obchodných modelov, členov tímu či manažmentu. Skôr než vloží svoje peniaze, potrebuje si overiť, či jeho investícia bude bezpečná a výnosná.

Analýza podniku

4. Pri hľadaní investora nevynechávajte osobný kontakt

Hľadať investora online je dnes pomerne bežné. Dajú sa využiť platformy na crowdfunding, ale aj siete pre investorov (napr. Angellist) alebo profesionálne spoločnosti, ktoré sa špecializujú na investovanie, resp. sprostredkovanie investorov.

Osobný kontakt však je aj v tomto prípade na nezaplatenie. Ak už máte vyhliadnutého potenciálneho investora, pokúste sa s ním nadviazať rozhovor na konferencii alebo inej spoločenskej udalosti. Ak ste v procese hľadania, aktívne sa zúčastňujte na podnikateľských konferenciách alebo pitchingových a networkingových podujatiach. Budujte si kontakty a dobré vzťahy, pričom prezentujte svoj projekt, kdekoľvek sa dá. Nazbierate cenné skúsenosti a spätné väzby, ktoré vám pomôžu v smerovaní vášho zámeru.

5. Nebojte sa povedať investorovi nie

Hodnoty a ciele investora sa nemusia zhodovať s tými vašimi. Nenechajte sa tlačiť do zlého obchodu a nesúhlaste hneď s prvou finančnou ponukou. Najprv si dôkladne premyslite podmienky a očakávania investora. Dohoda s nesprávnym investorom vám môže v krátkodobom horizonte priniesť cudzie zdroje financovania podniku, ale z dlhodobého hľadiska môže viesť k obrovským problémom. Pripravte sa preto povedať nie na ponuku, s ktorou sa nestotožníte.

Investor na podnikanie

Užitočné vedieť: Niektorí investori, napríklad angel investors, ostávajú vo firmách roky. Môže to byť dlhodobý vzťah, takže si vyberajte rozumne a obozretne.

Rýchle tipy na záver: Na čo si dať pozor pri výbere investora

  • Vyhľadajte si referencie na investora. Overte si, akú má povesť a ako sa darí firmám, do ktorých v minulosti investoval.
  • Dbajte na kvalitne vypracovanú investičnú zmluvu. Ideálne bude, ak si ju dáte skontrolovať právnikom, špecialistom na investovanie.
  • Dôsledne si overte, aký bude mať investor vplyv na rozhodovanie vo vašej firme. Zvážte, do akej miery chce byť investor zapojený do diania vo firme a či je to v súlade s vašimi predstavami.
Besteron VISA, MasterCard