6 dôvodov, prečo mať v reštaurácii či kaviarni kvety

V podniku je dôležité, aby sa v ňom zákazníci cítili dobre. Jednou z ciest, ako to dosiahnuť, je umiestniť doň rastliny. Tie majú preukázateľne pozitívny vplyv na človeka. Aké sú hlavné benefity kvetinovej výzdoby v reštaurácii či kaviarni?

Zlepšujú kvalitu vzduchu v miestnosti

NASA stojí za známou štúdiou z roku 1989, ktorej účelom bolo zabezpečiť čerstvý vzduch pre kozmonautov inak ako vetraním priestoru. Vedci sledovali niekoľko druhov rastlín a to, ako si poradia so škodlivými látkami typu formaldehyd, benzén, amoniak či trichlóretylén. Medzi inými testovali napríklad lopatkovec, zelenec, nefrolepku, dracénu, fikus, brečtan či svokrine jazyky. Potvrdilo sa, že tieto zelené rastliny skutočne odstraňujú zo vzduchu karcinogénne chemikálie.

Nedostatok štúdie spočíval v tom, že sa vykonávala v laboratórnom prostredí. Podľa vedcov z Drexelovej univerzity vo Filadelfii v reálnom prostredí kancelárie či reštaurácie znížite obsah prchavých organických látok oveľa rýchlejšie obyčajným vetraním. Rastliny však vedci nezavrhujú. Vďaka fotosyntéze uvoľňujú do prostredia kyslík a odoberajú oxid uhličitý. A to sa už na kvalite vzduchu v miestnosti prejaví.

Robia ľudí šťastnejšími

Kvety vplývajú pozitívne aj na ľudskú psychiku. Štúdia, ktorú uverejnila firma Bloom & Wild, hovorí, že pozitívne účinky na myseľ má už obyčajné aranžovanie kytice. Dokáže totiž zredukovať stres a znížiť krvný tlak. Podľa doktorky Jeannette Havilandovej-Jonesovej z Rutgersovej univerzity v New Jersey majú kvety pozitívny vplyv na našu náladu. Výskum ukázal, že v nás spúšťajú emócie šťastia a dokážu potlačiť pocity depresie či úzkosti.

Ako je to možné? Keď sme v strese, uvoľňujeme stresový hormón kortizol. Kvety jeho hladinu znižujú. Na oplátku zase stimulujú v našom mozgu uvoľňovanie hormónov ako dopamín, oxytocín či sérotonín. Dopamín mozog produkuje, keď očakáva odmenu. Oxytocín je hormón lásky a vzťahovej väzby. A sérotonín je zase známy ako hormón šťastia. S takýmto kokteilom nie div, že prevádzky s kvetmi pôsobia na ľudí oveľa príjemnejšie a budú vyhľadávanejšie.

Prinášajú zmyslový zážitok

Ľudské zmysly sú fascinované krásou rastlín. Priťahujú nás svojou farbou, symetriou aj vôňou. Zelené listy pôsobia upokojujúco a táto farba je spojená s harmóniou, so sviežosťou či s pocitom bezpečia. Ovplyvňovať nás môže aj farba kvetov izbových rastlín či rezaných živých kvetov. Podľa Leatrice Eisemanovej, výkonnej riaditeľky Pantone Color Institute, je naša reakcia na farbu intenzívne emocionálna a kvety tak môžu byť katalyzátorom pocitov. Červeným a žltým prisudzuje povznášajúci účinok, bielym zase upokojujúci.

Okrem vizuálnej stránky netreba zabúdať ani na vôňu kvetov – človek údajne dokáže vnímať viac ako 7-tisíc rôznych vôní. A práve tie z kvetov pomáhajú produkovať endorfíny zlepšujúce náladu. V štúdii opísanej v časopise Journal of Physiological Anthropology pozorovali pracovníkov v kancelárii, do ktorej priniesli voňavé ruže. Účastníci výskumu im pripisovali relaxačné účinky. Do reštaurácie však radšej voľte kvety či kytice s ľahšou vôňou, ktorá nebude konkurovať aróme jedla či nebodaj svojou intenzitou po čase spôsobí bolesť hlavy.

Hostia si vďaka nim viac vychutnajú jedlo

Kvety môžete použiť aj na tanieri ako jedlú zložku pokrmu. Dokážu zvýrazniť chuť, ale aj vytvoriť základ pre zmrzlinu, nadýchanú penu alebo šalát. Zároveň ozdobia dezert či zaujímavý miešaný nápoj, alebo ľadový čaj. Nejde pritom o žiadne špeciálne druhy, sú to rovnaké rastliny, aké poznáme zo záhrad, z lúk alebo črepníkov. Rozdiel je v tom, že sú nazberané v čistom prostredí, prípadne pochádzajú od špecializovaných predajcov, ktorí sa vyhýbajú pesticídom.

Okrem stimulácie chuti čerstvé kvety vo váze na stole prispievajú podľa holandského výskumu k uvoľnenejšej nálade a stravníci si vďaka nim dokážu lepšie vychutnať jedlo. Pokiaľ ide o romantiku, reštaurácie a kvetinárstva sú miesta, ktoré definujú špeciálne príležitosti ako rande či oslavy výročia. Výborné stolovanie spojené s príjemným prostredím s kvetmi je preto známe naprieč generáciami a kultúrami.

Zvyšujú produktivitu práce

Štúdia Rutgersovej univerzity, ktorá skúmala vplyv kvetov na našu náladu, navyše zistila, že zvyšujú produktivitu práce, podporujú inovatívne myslenie a pomáhajú vytvárať pozitívne prostredie. Dobre to vedia vo Francúzsku, kde sú kvety súčasťou každodenného života a kde veria, že rastliny prinášajú rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom.

Investícia do zútulnenia prevádzky sa majiteľovi vráti nielen v podobe príjemného prostredia, ale aj zlepšenia kvality života a produktivity zamestnancov. Výskum prebiehajúci vo veľkých obchodných kanceláriách vo Veľkej Británii a v Holandsku potvrdil, že zeleň na pracovisku výrazne zvyšuje osobnú spokojnosť.

Kvetinová výzdoba je trend, ktorý neomrzí

Už niekoľko rokov sa v oblasti dizajnu hovorí o trende „urban jungle“, teda zeleň všade, kam sa len pozriete. Čoraz častejšie sa skloňuje aj spojenie biofilický dizajn. Ten zavádza do architektúry a interiérov prírodné prvky, ktoré zvyšujú emocionálnu pohodu a redukujú stres.

Zelené rastliny, farebné kvety či pôsobivé dekorácie z rastlín, ako sú živé obrazy, rastlinné teráriá a zelené steny, dodajú podniku nevyčísliteľnú pridanú hodnotu a zároveň vďaka nim budú pôsobiť prívetivo. Konkrétny výber závisí od vkusu či celkového charakteru reštaurácie a kaviarne. Izbové rastliny a živé kvety vo vázach sa jednoducho stanú súčasťou celkového interiérového dizajnu či identity prevádzky. A tento trend len tak rýchlo neomrzí.

Zhrnutie na záver:

Write by Author / Vytvorené by
Besteron VISA, MasterCard