Čo brať do úvahy pri výbere stoličiek do reštaurácie?

Hľadáte sedenie, ktoré by zapadlo do vášho podniku po estetickej aj funkčnej stránke? Poradíme vám, čo zvážiť pri výbere stoličiek do reštaurácie či kaviarne, aby ste boli spokojní vy aj vaši zákazníci.

Stoličky ako kľúčový prvok zariadenia reštaurácie

Keď ide o nábytok do reštaurácie, stoličky sú bezpochyby kľúčovým prvkom. Denne na nich totiž môžu sedieť pokojne aj stovky ľudí rôznych váhových i výškových kategórií. Z toho dôvodu sú najdôležitejšími faktormi pri ich výbere funkčnosť a odolnosť.

Pri výbere stoličiek do vášho podniku si preto zakladajte na tom, aby boli všetky materiály vrátane textilných poťahov vysokoodolné voči oderom. Vysokoodolná (odolnejšia ako pri stoličkách určených na domáce používanie) by mala byť dokonca aj ich konštrukcia.

Pozor! Záleží aj na štýle. Zatiaľ čo stoly nebývajú v reštauráciách také viditeľné (zvyknú byť zakryté obrusmi a prestieraniami), stoličky sú väčšinou na očiach zo všetkých uhlov pohľadu. Aj preto prirodzene patria k hlavným dekoračným prvkom reštaurácií. Pri výbere sa teda zamerajte nielen na funkčnosť a odolnosť, ale aj na štýl, farbu či povrchovú úpravu.

Pre aký štýl stoličiek sa môžete rozhodnúť?

Stoličky vo vašom podniku by mali dokonale zodpovedať zariadeniu v interiéri. Môžete siahnuť po rôznych moderných aj klasických modeloch. Zatiaľ čo moderné reštauračné stoličky sa držia pravidla, že menej je niekedy viac, pričom hrajú čistými líniami a minimalizmom, tie klasické po vizuálnej stránke odkazujú na konkrétne štýly z minulosti. Typickým príkladom klasického štýlu sú drevené čalúnené stoličky. Naopak, pri modernejších modeloch sa môžete pomerne často stretnúť s rôznymi kovovými materiálmi, napríklad s hliníkom či nehrdzavejúcou oceľou. V každom prípade môže byť podoba stoličiek skutočne rôzna, preto nie je problém vybrať také, ktoré budú presne zodpovedať štýlu podniku.Stručná charakteristika vybraných materiálov stoličiek

 • Kovové stoličky. Vyznačujú sa pevnou konštrukciou a dlhou životnosťou. Kov ako taký je veľmi ľahko tvarovateľný, a tak si môžete vybrať stoličky rôznych dizajnových vyhotovení. Ich výhodou je aj to, že ide o nehorľavý materiál.
 • Drevené stoličky. Ideálna voľba nielen do rôznych vysokohorských či salašníckych kolíb, ale napríklad aj do klasických reštaurácií a pizzerií s talianskym nádychom či do kaviarní a barov. Keď sa budete o drevo vhodne starať, veľmi dlho vydrží krásne. Nehovoriac o tom, že je príjemné na dotyk a nechladí ani neprehrieva.
 • Hliníkové stoličky. Odporúčame ich najmä v rámci terasového sedenia. Keďže sú spravidla veľmi ľahké, v prípade potreby ich rýchlo a jednoducho prenesiete na iné miesto. Z dizajnového hľadiska pôsobí hliník veľmi esteticky, keď sa kombinuje s drevom alebo prútím.
 • Čalúnené stoličky. Pohodlné a luxusné. Presne také sú čalúnené stoličky, ktoré sú ako stvorené do sofistikovaných nóbl podnikov. Môžete si vyberať z rôznych typov čalúnenia, ktoré sa od seba líšia povrchom aj farbou. Rátajte však s väčšou náchylnosťou na vznik škvŕn. Časom stoličky budete musieť pravdepodobne prečalúniť.

Náš tip: Pri výbere stoličiek do reštaurácie myslite aj na ich údržbu. Pamätajte, že čím komplikovanejší a členitejší tvar rámovej konštrukcie, tým náročnejšie čistenie.Stoličky s opierkami rúk alebo bez nich?

Nuž, oba typy majú svoje za aj proti. Stoličky bez opierok rúk sú takpovediac reštauračnou klasikou, ktorou pravdepodobne nič nepokazíte. Jedine, že by ste zariaďovali nóbl podnik, do ktorého sa priam pýtajú kreslá. Sú totiž pohodlnejšie, pričom spravidla oplývajú exkluzívnejším a prémiovejším dizajnom. Na druhej strane, stoličky bez opierok na ruky zaberú menej miesta. Vďaka tomu sa vám možno podarí umiestniť do vášho podniku nejaký ten stôl navyše.

Náš tip: Ak by ste sa rozhodli pre stoličky s opierkami rúk, poriadne si overte, či sa opierky výškovo zmestia pod vaše stoly. V opačnom prípade by ste hazardovali s pohodlím hostí.Oplatí sa siahnuť po stohovateľných stoličkách?

Určite áno! Stoličky, ktoré môžete v prípade potreby poukladať na seba, vám ušetria mnoho miesta a energie najmä pri upratovaní priestorov. Vďaka tomu ich oceníte napríklad vo veľkých sálach alebo v salónikoch. Po skončení oslavy alebo inej akcie sa jednoducho poskladajú na seba a môže sa upratovať. Nikomu nebude nič prekážať v ceste.

Okrem toho stohovateľné stoličky majú svoje opodstatnenie aj na terasách a v rámci vonkajších sedení. Keď sa náhodou zhorší počasie, napríklad začne pršať či fúkať, stoličky rýchlo naukladáte na seba a odnesiete preč.

Pozor! Keď už sme načrtli tému terás a vonkajších sedení, dajte si pozor pri výbere stoličiek do takýchto priestorov. Mali by totiž pozostávať z materiálov, ktoré sú vysokoodolné voči vlhkosti a vonkajším vplyvom. Pokiaľ neplánujete stoličky pravidelne ošetrovať, radšej sa vyhnite drevu.Aký dôležitý je výber klzákov pre vaše stoličky?

Veľmi dôležitý. Dobre zvolené klzáky môžu nielen predĺžiť životnosť samotnej stoličky, ale okrem toho aj šetria podlahu reštaurácie. A aby toho nebolo málo, eliminujú nepríjemný hluk spôsobovaný posúvaním stoličky po podlahe.

Vo všeobecnosti sa môžete na trhu stretnúť najmä s tromi typmi klzákov:

 • plastové – dobrá voľba pre reštauračné stoličky, vyznačujú sa dlhou životnosťou;
 • plstené – šetrnejšie k podlahe, ľahko sa kĺžu, nespôsobujú žiadny hluk;
 • kovové – ideálne na nohy stoličiek, ktoré sú umiestnené na kobercoch a koberčekoch.

Aké rozmery by mali mať stoličky do reštaurácie?

To záleží predovšetkým na výške vašich stolov. Stoly bývajú štandardne vysoké zhruba 72 až 78 cm. V takom prípade by mala mať stolička nasledujúce rozmery:

 • celková výška stoličky aj s operadlom – 800 až 900 mm,
 • výška sedadla od podlahy – 400 až 450 mm,
 • výška operadla – cca 450 mm,
 • hĺbka sedadla – 500 až 550 mm,
 • šírka operadla a sedadla – cca 350 mm.

Pozor! Dbajte nielen na rozmery a odolnosť, ale aj na pohodlnosť. Skôr ako vyberiete tie-ktoré stoličky do vášho podniku, odskúšajte ich. Komfortné sedenie je základom toho, aby sa u vás hostia cítili dobre.Tip na záver: Pri výbere stoličiek do reštaurácie myslite aj na deti

Jednou zo zlatých požiadaviek na moderný podnik je starostlivosť o detského zákazníka. Nejde však len o zabezpečenie detského kútika či pultu na prebaľovanie. Aby sa rodičia detí a v konečnom dôsledku aj samotné deti mohli u vás pohodlne najesť, odporúčame vám zaobstarať si aj detské stoličky – ideálne aspoň dve, aby ste dokázali v rovnakom čase usadiť viac ako len jedného detského hosťa.

Na trhu nájdete skutočne mnoho typov a modelov detských stoličiek. Výber preto necháme na vás. Radíme vám však, aby ste pri ich vyberaní mysleli hlavne na ich údržbu. Dá sa totiž predpokladať, že sa budú špiniť a čistiť oveľa viac a častejšie ako ostatné stoličky v podniku. Vzhľadom na to budú najlepšou voľbou pravdepodobne detské stoličky z ľahko udržiavateľných a odolných plastov, napríklad aj recyklovaných.

Write by Author / Vytvorené by
Besteron VISA, MasterCard