SERIÁL Inšpiratívne koncepty prevádzok: Keď lodný kontajner neslúži na prepravu tovaru

Výnimočnosť, jedinečnosť či unikátnosť. To všetko sú prívlastky, ktoré by chceli majitelia počúvať na adresu svojich kaviarní, barov, reštaurácií a ostatných gastroprevádzok. Odlíšiť od ostatných sa tak snažia rôznymi spôsobmi. Zvyčajne originálnou ponukou menu alebo netradičnými priestormi, v ktorých vítajú svojich hostí.

Práve na podniky, ktoré dokázali ohúriť svojimi netradičnými priestormi, sa pozrieme bližšie. Menovite na kaviarne a reštaurácie, ktoré vznikli poskladaním zo starých lodných kontajnerov ako stavebnica, čím pútajú pozornosť na prvý pohľad. Celý tento koncept podnikov z lodných kontajnerov je vďaka použitým materiálom eko-friendly. Niekoľko takých už existuje aj na Slovensku, aj v Česku, a tak si pár z nich predstavíme detailnejšie.

Kontajner Riviéra, Bratislava

Zrejme nikoho neprekvapí, že jeden takýto podnik sa nachádza v hlavnom meste Slovenska. Reč je o reštaurácii Kontajner Riviéra, ktorá sa nachádza na začiatku bratislavskej mestskej časti Karlova Ves, neďaleko malebného Karloveského ramena.

Samotná reštaurácia vás uchváti na prvý pohľad. Zvonku svojím neštandardným vzhľadom a príjemným sedením na vonkajšej terase umiestnenej pod korunou stromu, zvnútra zase pohodovou atmosférou, krásnym výhľadom cez celosklenené tabule a zaujímavým interiérom. Ten je tvorený nábytkom z druhej ruky, ktorý navodzuje pocit návštevy u starých rodičov. Zrejme aj preto si tu dokáže človek dokonale vychutnať skvelú kávu, čerstvé a zdravé jedlo a zapiť ho lahodnými nápojmi.

Zdroj: kontajnernariviere.sk

Zdroj: kontajnernariviere.skZdroj: kontajnernariviere.sk

AMC Tvoj Coffeeshop

Tento koncept kontajnerovej kaviarne sa nachádza na východe Slovenska, v Spišskej Novej Vsi. Je situovaná v parku na sídlisku a vznikla prerobením starej búdy zelovocu na street stánok s kávou, ku ktorému majitelia postupne pristavali interiérovú časť z lodných kontajnerov. Ako dnes sami tvrdia, zďaleka to nemusí byť konečný vzhľad kaviarne, pretože sa nebránia ďalšiemu rozrastaniu. Aj to je výhodou konceptu lodných kontajnerov.

AMCéčko (ako ho Novovešťania volajú) je zariadené v industriálnom štýle, kde dominuje drevo a kov. Svedčia o tom aj stoly vyrobené z vyše 110 rokov starého dreva, ktoré by inak skončilo na skládke. Na nich si môžete vychutnať kávu zo španielskej zmesi arabiky a robusty, zeleninové šťavy, milkšejky či ľahký snack. A ak nemáte čas na vysedávanie, tak si môžete vziať kávu so sebou. V tom prípade vám úsmev na tvári vyčarí jeden z mnohých odkazov, ktoré AMC vypisuje na kartónový „holder“.

Zdroj: Facebook AMC Tvoj Coffeeshop

Zdroj: Facebook AMC Tvoj CoffeeshopZdroj: Facebook AMC Tvoj Coffeeshop

Trouble Cafe, Ostrava

Túto kaviareň si nemôžete nevšimnúť, aj keby ste chceli. Pred hlavným vchodom do ostravského obchodného centra stojí jeden lodný čierny kontajner. Ten kontajner je kaviareň Trouble Cafe, ktorá pôsobí ako oáza pokoja uprostred nákupného zhonu. Vychutnať kávu, drink či zmrzlinu si môžete aj z terasy na streche kontajnera. Zaiste vás poteší, že kaviareň je eco-friendly, plastové poháriky a slamky tu preto nenájdete. Navyše tu funguje koncept vratných pohárikov na kávu, čím majitelia podporujú boj s odpadom.

Zdroj: Archív Kristýny SchöfrovéZdroj: Archív Kristýny Schöfrové

Manifesto Market Florenc, Praha

Jasným dôkazom toho, že z lodných kontajnerov viete vyskladať čokoľvek, je úchvatný kultúrno-gastronomický market. Ten vznikol z 27 lodných kontajnerov na nevyužívanom mieste neďaleko centra Prahy. Manifesto Market Florenc je tak miestom, kde si môžete vychutnať street food od lokálnych dodávateľov a popritom sa kultúrne vyžiť filmom, hudbou, umením a dizajnom. Dá sa tu platiť len bezhotovostne, čo uvítajú najmä turisti zo zahraničia.

Zdroj: ManifestoZdroj: Manifesto

Wander Bar, Praha

V Prahe ešte zostaneme, pretože priamo v centre sa nachádza zaujímavý bar a kaviareň v jednom – Wander Bar. Nezvyčajné je aj pódium pred týmto podnikom, ktoré je rovnako postavené zo starého lodného kontajnera. Vo Wander bare si môžete dopriať skvelú kávu, remeselné pivo z minipivovaru či cider z rodinného podniku.

Zdroj: spiritmagazin.czZdroj: spiritmagazin.cz

Write by Author / Vytvorené by
Besteron VISA, MasterCard