Uviesť zoznam alergénov je vašou povinnosťou

Povinnosť uviesť zoznam alergénov v reštauráciách a prevádzkach s občerstvením vychádza z nariadení Európskej únie. Vzťahuje sa na potraviny a látky, ktoré často spôsobujú alergie alebo neznášanlivosť. Keďže podobné problémy nie sú u ľudí ničím nezvyčajným, ide o obzvlášť citlivú tému.

Ak chcete, aby váš biznis prosperoval, je potrebné uvedomiť si, že do vášho podniku môžu prísť aj hostia, ktorí trpia potravinovou alergiou alebo neznášanlivosťou. Keďže ako majitelia a prevádzkari reštauračných zariadení ste za nich zodpovední, musíte vedieť pohotovo zareagovať, poskytnúť im všetky požadované informácie a v neposlednom rade im dokázať vyhovieť. Na to, aby ste tak mohli učiniť, potrebujete mať v danej oblasti čo najväčší prehľad.

Nemýľte si neznášanlivosť s alergiou

Aj keď sú tieto slovné spojenia často brané ako synonymické, je nutné ich rozlišovať. Kým potravinová alergia predstavuje okamžitú a často silnú reakciu imunitného systému, tak neznášanlivosť/intolerancia sa môže prejaviť aj po niekoľkých hodinách či dňoch. Potravinovou neznášanlivosťou trpí väčšie percento populácie ako v prípade potravinovej alergie.

Potravinová alergia môže vyústiť až do anafylaktického šoku, pri ktorom je nevyhnutné zavolať lekársku pomoc, zaistiť protišokové opatrenia a podať lieky, ak ich má postihnutá osoba pri sebe. Pokiaľ príde k strate vedomia, začnite s resuscitáciou. Všímajte si svojich hostí a nepodceňujte ani príznaky ako začervenanie a svrbenie pokožky, opuch hrdla, úst či jazyka, problémy s prehĺtaním, rozprávaním a dýchaním alebo nevoľnosť.

RADA: Absolvujte aj so svojím personálom kurz prvej pomoci.

Ako správne uviesť zoznam alergénov?

Aby ste sa vyhli zbytočným pokutám, musíte na základe najnovších nariadení EÚ uviesť zoznam alergénov nielen samostatne, ale aj pri každom ponúkanom jedle.

Jedálny lístok so zoznamom alergénov
Zdroj: bizzare.sk

Ktoré potraviny patria medzi alergény?

Alergia alebo neznášanlivosť môže byť spôsobená rôznymi druhmi potravín, resp. ich zložkami. Medzi najčastejších spúšťačov neželaných reakcií patria orechy, vajcia či mliečne výrobky. Vzhľadom na nariadenia EÚ musí však zoznam alergénov obsahovať týchto 14 potravín/zložiek:

1.    Lepok
2.    Kôrovce
3.    Vajcia
4.    Ryby
5.    Arašidy
6.    Sója
7.    Mlieko
8.    Orechy
9.    Zeler
10.    Horčica
11.    Sezam
12.    Oxid siričitý a siričitany
13.    Vlčí bôb
14.    Mäkkýše

Jedálne lístky

Ak ste majiteľom či prevádzkarom zariadenia, v ktorom ponúkate jedlo prostredníctvom jedálnych lístkov, máte povinnosť označiť alergény pri každom jedle. Môžete tak urobiť číselne, slovom alebo obomi. Okrem toho, nezabudnite ani na samotný zoznam alergénov. Ten by mal byť súčasťou jedálneho lístka.

PRÍKLAD:
Pizza, 450 g
Paradajkový základ, syr
Obsahuje: 1, 3, 7 alebo: Obsahuje: lepok, vajcia, mlieko alebo: Obsahuje: 1/lepok, 3/vajcia, 7/mlieko

Pultový predaj

V prípade, že sa venujete pultovému alebo samoobslužnému predaju jedál, musí byť zoznam alergénov umiestnený na dobre viditeľnom mieste, akým je napríklad pult či tabuľa na stene. Taktiež označte alergény aj pri jednotlivých jedlách, ktoré máte vypísané v ponuke na spomínanej tabuli, resp. stene.

Pokúste sa vyhovieť zákazníkom

Označením alergénov sa však ešte len začína starostlivosť o hosťa. Predstavte si situáciu, že váš podnik navštívi niekto, koho trápi potravinová alergia alebo neznášanlivosť. Tento človek sa síce dozvie, v ktorých jedlách sa nachádzajú jemu škodlivé látky, no tak či onak sa bude chcieť najesť. Ak mu nevyhoviete, opustí vaše zariadenie a bude hľadať iné. Pokiaľ mu ale vyjdete v ústrety, získate dlhodobého zákazníka a pozitívneho referenta.

ODPORÚČANIE: Pripravte svojim hosťom vybrané jedlo špeciálne bez nežiaducich alergénov. Ak má váš zákazník napríklad chuť na palacinky a vy máte v ponuke len orechové, ktoré si kvôli alergii nemôže dopriať, ponúknite mu alternatívu v podobe džemových či ovocných palaciniek. Dbajte však pri tom na dodržiavanie všetkých hygienických zásad.

Uviesť zoznam alergénov pri každom ponúkanom jedle je zdĺhavou činnosťou, no nepredstavuje to žiaden zložitý proces. Splnením tejto povinnosti predídete nechceným pokutám a potešíte zákazníkov, ktorí trpia potravinovou alergiou alebo neznášanlivosťou. Navyše, nezabúdajte na to, že ako majitelia a prevádzkari reštauračných zariadení máte v rukách životy vašich hostí.

RADA NA ZÁVER: V aplikácii iKelp POS Mobile vám stačí, ak zadáte alergény na 1 mieste a objavia sa automaticky všade: na vytlačenom menu, na webe pri objednávaní alebo prezeraní jedálneho lístka, na mobile po zosnímaní QR kódu inteligentného stola, v automatickom mailingu týždňového menu.


Write by Author / Vytvorené by
Besteron VISA, MasterCard