10 tipov pre reštaurácie na Facebooku

Bežní ľudia vnímajú Facebook ako prirodzenú súčasť života. Je pre nich miestom zábavy, zaujímavostí, spájania sa s priateľmi a zdieľania zážitkov a životných udalostí. Avšak podnikatelia by mali vnímať Facebook ako miesto, vďaka ktorému vedia zlepšiť svoj biznis, zvýšiť tržby, vybudovať vzťah so zákazníkmi a reputáciu svojej značky. Reštaurácie nevynímajúc. Ako ste na tom vy?

Pre vás, ako majiteľa reštauárácie, baru, či kaviarne, je kriticky dôležité využívať silu sociálných medií vo váš prospech. Kľúčové spôsoby efektívneho využitia Facebooku pre reštaurácie, ktoré by sa mali dodržiavať sú:

1. Poskytujte na Facebooku zaujímavý obsah

V prvom rade budete potrebovať vybudovať spojenie s vašou komunitou zákazníkov (aj tých potenciálnych). Komunitou mám na mysli zákazníkov, ktorí sa nachádzajú v blízkosti vašej reštaurácie ale aj zákazníkov, ktorí môžu potenciálne váš podnik navštíviť (typickým príkladom je, ak sa nachádzate v turistickej alebo rekreačnej oblasti kde hostia prichádzajú z väčšej vzdialenosti).

Priebežne poskytujte novinky a relevantný obsah, avšak nie len o vašej reštaurácii, ale aj o vašom tíme a o dianí vo vašej lokalite. "Použitie špeciálneho riadu", "zaujímavé informácie o položkách menu" alebo "zľavy pre verných zákazníkov" sú dobrým začiatkom a mali by aj naďalej zostať súčasťou vášho zdieľaného obsahu, ale nebojte sa ísť ďalej, až za dianie vo vašej komunite.

Sídlite snáď vedľa školy, ktorá práve vyhrala školský šampionát vo futbale? Zagratulujte im!

Pripravujú vaši zákazníci alebo komunita z okolia nejakú udalosť? Pomôžte im ju spropagovať na vašej stránke!

Máte môžnosť vo svojej lokalite nezištne pomôcť? Tak pomôžte a napíšte do sveta, čo ste spravili!

Ono to všetko nie je len o vás. Zaujímavá facebooková stránka musí spájať ľudí "s rovnakou krvnou skupinou" a vaši fanúšikovia vás musia mať radi. Čo ich zaujíma? Odpoveďou na túto otázku je to, o čom by ste mali na Facebooku rozprávať.

2. Príspevky zadávajte pravidelne a plánujte si ich dopredu

Prispievajte čerstvým obsahom denne! Skutočne by ste mali zdieľať nejaký príspevok aspoň 3 krát denne! Pracujte na plánovaní s predstihom 1 až 3 dni dopredu. Snažte sa čo najviac príspevkov naplánovať dopredu. Potom ich mixujte s príspevkami, ktoré pridáte spontánne, ktoré sa jednoducho v danej chvíli hodia a sú zaujímavé, napríklad: "Práve u nás večeria vaša obľúbená celebrita".

Samotný Facebook vám umožňuje naplánovať dátum a čas, kedy sa príspevok zverejní. Dávajte si však pozor, aby ste dodržiavali dostatočné časové medzery medzi jednotlivými príspevkami. Nikto predsa nechce byť bombardovaný štyrmi príspevkami za hodinu z jednej stránky.

Zaujímavými časmi na zverejnenie príspevku je doobedie, tesne pred alebo po obede a skoršie večer.

3. Identifikujte svoju jedinečnosť

Odpovedzte si na otázku: V čom sme jedineční?

Akonáhle budete mať odpoveď, používajte túto informáciu vo svojich príspevkoch a zdieľanom obsahu.

Toto sa stane vašim hlasom, zakomponujte vaše posolstvo do štýlu príspevkov. Ak je napríklad vaša reštaurácia hneď vedľa futbalového štadiónu, je jasné, že vašim publikom budú fanúšikovia futbalu. A takto treba "ladiť" aj vaše príspevky. Môžete informovať o najbližšom programe zápasov o priebežných výsledkoch a o zaujímavostiach zo športového diania v danej lokalite. Jednoducho nájdite niečo, v čom je vaša reštaurácia jedinečná a na tejto myšlienke postavte online marketing. Vždy sa dá niečo nájsť, môžete sa napríklad zamerať na zdravú stravu, čerstvé ručne pripravované ovocné šťavy alebo máte vinotéku z celého sveta ...

4. Podporujte Facebook Check-In (označenie "bol som tam")

Uistite sa, že vaša stránka reštaurácie na Facebooku je "Miesto" a aby sa zobrazovala mapa, miesto a ohodnotenie hviezdičkami. Vaši návštevníci sa budú automaticky "check-inovať", tzn. ak používajú Facebooku a sú vo vašom podniku, tak sa zaznamená, že tam boli. Ideálne je, ak toto uvidia ich priatelia.

Facebook je populárny práve preto, pretože zdieľa autentické informácie od reálnych ľudí. Funkcia Check-in alebo pozitívne hodnotenie od priateľov je skvelá cesta k budovaniu vašej kredibility.

5. Zdieľajte vaše obedové menu, jedálny lístok, nápojový lístok alebo sezónne menu

Vytvorte si na vašej stránke záložku a zdieľajte vašu aktuálnu ponuku jedál a nápojov. Pointa je v tom, že ho musíte spraviť jednoducho dostupné a vyhľadateľné kedykoľvek vás vaši zákazníci nájdu.

Pridávaním príspevkov o novinkách v ponuke a ich prelinkovaním na záložku na vašej stránke tak získavate nových návštevníkov a zákazníkov. Pre rozšírenie počtu oslovených ľudí môžete využiť aj platenú reklamu napríklad so zacielením na vašu lokalitu.

6. Ponúkajte akcie a súťaže so zameraním na rozširovanie vášho emailového zoznamu potenciálnych zákazníkov

Akciami a súťažami môžete zapojiť užívateľov Facebooku do diania okolo vašej reštaurácii a prilákať tak nových návštevníkov. Ak je podmienkou zľavového kupónu odovzdanie emailovej adresy zabijete dve muchy jednou ranou. Jednak si z krátkodobého hľadiska získate pozornosť potenciálnych zákazníkov, ale zároveň na nich môžete pôsobiť dlhodobejšie, napríklad formou email marketingu.

Je potrebné mať na pamäti dlhodobý cieľ. Znamená to, že primárne nie je dôležité, či si zákazník príde vychutnať steak s 20% zľavou, ale to, že vám odovzdá emailovú adresu, alebo iný kontakt na neho (môže to byť aj zaradenie do remarketingovej skupiny).

7. Načúvajte, načúvajte, načúvajte

Mám na mysli: monitorujte a načúvajte sociálne!

Ak na sociálnych médiách - na Facebooku - ľudia hovoria o vašej reštaurácii, pre vás je to skvelá spätná väzba. Máte možnosť sa do toho ponoriť a analyzovať pocity a potreby vašich hostí. Taktiež si môžete proaktívne vyžiadať spätnú väzbu. Priamo Facebook umožňuje používať dotazníky, prípadne môžete položiť otázku aj formou príspevku. Spätnou väzbou sú aj samotné hodnotenia. Jedna vec je "myslieť sociálne", druhá vec je sledovanie štatistík. Sledujte, ako užívatelia reagujú na jednotlivé nástroje, ktoré používate. Napríklad jeden typ fotiek jedál vyvolá veľa "Páči sa mi to", iné zasa nie. Na niektoré príspevky budú užívatelia reagovať pozitívne, niektoré vyvolajú diskusiu akoby ste pichli do osieho hniezda a na niektoré jednoducho nezareagujú vôbec. Taktiež treba sledovať štatistiku návštevnosti a správanie užívateľov - Facebook poskytuje veľké množstvo nástrojov, grafov a tabuliek pre správcov stránok.

8. Buďte "vizuálni"

Obrázky komunikujú lepšie ako jednoduchý text v príspevku. Štatistiky hovoria, že ľudia získajú len 10% informácií z toho čo čítajú ale až 50% z toho, čo vidia. To isté platí aj o schopnosti zapamätať si niečo.

Reštaurácie môžu získať pozornosť veľkého množstva ľudí ak budú zdieľať zaujímavé obrázky jedál a fotografie, ktoré "rozprávajú príbehy". Napríklad fotografie vášho tímu, ktorý oslavuje napríklad piate výročie prevádzky alebo foto nového nakúpeného riadu sú omnoho viac príťažlivejšie ako odsek textu o tom. Naviac žijeme v uponáhľanej dobe a užívatelia Facebooku jednoducho informácie o novinkách doslova preletia a máte menej ako pol sekundy, aby ste zaujali. To sa dá dosiahnuť len vizuálne, nie textom.

9. Umožnite, aby bol obsah vášho webu jednoducho zdieľateľný na sociálnych médiách

Áno, vaša webstránka je vaša "domáca pôda" a sociálne média neslúžia na to, aby ju nahradili. Úlohou sociálnych médií je zlepšiť a podporiť vašu webstránku. Ak môžu návštevníci webu zdieľať vaše články alebo označiť ich ako "Páči sa mi to", vzniká tak sociálna interakcia - hovorí sa o vás na Facebooku. Daný obsah môže byť komentovaný, zdieľaný ďalej a vy tak oslovíte väčší počet potenciálnych zákazníkov.

Nezabudnite na vašej webstránke pridať preklik na stránky na sociálnych sieťach, niečo ako "Sledujte nás na Facebooku".

10. Pýtajte si spätnú väzbu

Najlepšia cesta ako zlepšovať vzťah so zákazníkom a udržiavať "svieži" obsah na stránke je pýtať si spätnú väzbu.

Existuje mnoho vecí, na ktoré sa môžete pýtať - od názoru na živú hudbu, ktorá u vás včera hrala až po názor, ako hosťom chutí nové raňajkové pečivo zavedené nedávno do ponuky.

Zabezpečte reakciu na odpovede, aj na tie negatívne. Nehrajte mŕtveho chrobáka, ak vás niekto kritizuje. Odporúčam vám neobhajovať sa, ak to nie je nutné. Za spätnú väzbu sa treba v prvom rade poďakovať. Aktívna komunikácia naviac pôsobí dôveryhodne.

Tak. Máte to :). Toto je 10 základných spôsobov ako si môžete vychutnať úspech na Facebooku s vašou reštauráciou.

Máte nejaké ďalšie nápady?

PS: Skutočný úspech je v nájdení neúspešných ciest. Na ceste k úspechu sa pádom na kolená nedá vyhnúť. Tak robte zmeny, meňte prístup, meňte obsah, meňte použité nástroje a sledujte, čo to spôsobuje.

Write by Author / Vytvorené by
Besteron VISA, MasterCard