Ako si zvýšiť zisk na jedle? Prinášame vám 6 tipov

Aj keď si to niektorí neuvedomujú, niektorí si to možno nechcú priznať a niektorí sa tomu dokonca bránia, žijeme v dobe kapitalizmu. V dobe, pre ktorú je príznačné súkromné vlastníctvo, hromadenie kapitálu a produkcia zisku.

Produkovať zisk je cieľom aj u majiteľov a prevádzkarov reštaurácií. Obzvlášť je tá snaha vyššia teraz, keď prudko rastú ceny energií, zvyšujú sa ceny nájomného, ceny potravín a v neposlednom rade mzdové náklady zamestnancov.

Jednou z možností, ako produkovať vyšší celkový zisk, je zvýšenie zisku na jedle. Okrem navyšovania cien jedál, ktoré je u zákazníkov nepopulárne, no niekedy nevyhnutné, sa to dá aj inak. A o tom, ako to robiť inak, si povieme v nasledujúcich riadkoch.

Ponúkajte sezónne menu

Ozvláštnite vašu stálu ponuku aj o sezónne menu. Kačacie hody, husacie hody, tekvicová polievka, tekvicové pyré, ako dezert sladké jablkové pité a mnoho ďalších. Hostia sa týmto sezónnym jedlám tešia, pretože je to pre nich príjemná zmena. No čo je pre vás dôležitejšie: na týchto sezónnych jedlách viete slušne zarobiť, keďže sú v tom období sezónne potraviny lacnejšie. A nielenže lacnejšie, ale aj oveľa chutnejšie.

Postrážte si nákupné ceny

Zaostávať za konkurenciou hneď na štarte nie je dobrá východisková pozícia. Preto sa snažte vybojovať si čo najvýhodnejšie ceny od dodávateľov. Taktiež sa usilujte aj o dohodnutie si najnižších pevných cien dodávaného tovaru na dlhšie obdobie. Získate tým istotu toho, že sa vám nebude meniť cena tovarov každou objednávkou, výška čistého zisku tak nebude lietať hore-dole, a vy bez zbytočných prepočtov budete presne vedieť, na čom ste. Zároveň sa neviažte len na jedného dodávateľa, ale buďte otvorení ponukám od viacerých. Takto dokážete vyvinúť tlak aj na toho „vášho“ dodávateľa, aby vám dal takú cenu, ktorá zabráni odchodu ku konkurencii. Majte však na pamäti, že nie vždy je najlacnejší nákup aj ten najlepší, preto hľaďte aj na kvalitu.

Stanovte presné receptúry

Pri snahe o zvýšenie zisku z jedla je zásadné zostavenie presnej receptúry celého menu, ktoré ponúkate. Ku každému jedlu by ste mali mať vypracovanú kartu, na ktorej bude spísané presné množstvo všetkých potrebných surovín. Ďalej tam musí byť cena všetkých položiek, celková nákupná cena, predajná cena, DPH z predajnej ceny, marža, hrubý zisk, náklady potrebné k výrobe (energie, kuchár, amortizácia, atď.) a čistý zisk. Bez vypracovania presných receptúr nikdy nebudete vedieť vypočítať čistý zisk na konkrétnom jedle. Žiaľ, mnohí majitelia takto skutočne fungujú, a tak nevedia, z ktorých jedál majú najväčší zisk – a či vôbec.

V tejto situácii vám môže byť veľmi nápomocná aj skladová evidencia. Napríklad v aplikácii iKelp POS Mobile pri evidencii nákupu surovín a receptúr okamžite vidíte náklady na výrobu jedla z pohľadu použitých ingrediencií.

Kontrolujte kuchárov

Spísanie presných receptúr vám bude nanič, ak ich kuchári nebudú dodržiavať. Nesmie sa stávať to, že zákazník raz dostane plný tanier, druhýkrát ešte plnší a tretíkrát takmer prázdny. Nerobí to dobrotu, pretože ľudia nebudú vedieť, čo majú čakať, a keď nedostanú ten najplnší tanier, budú sa vám sťažovať. Nezabúdajúc na to, že ak kuchári budú dávať na tanier viac, ako majú predpísané v receptúrach, váš zisk bude o to menší.

Zoštíhlite sklady a udržujte ich v kondícii

Držíte v mrazáku lososa, pretože z času na čas si dá niekto cestoviny s lososom? V sklade máte odložených pár konzerv s morskými plodmi len preto, lebo jeden zákazník si dá raz za mesiac pizzu s plodmi mora? Ponúkať takéto jedlá, o ktoré je minimálny záujem, je nerentabilné, keďže musíte mať na sklade potrebné suroviny, musíte sledovať ich spotrebu a veriť, že ich stihnete predať pred jej uplynutím. Navyše zaberajú miesto, no čo je podstatnejšie, ležia vám v nich peniaze. A peniaze, ktoré sa netočia, neprodukujú zisk. Ani ostatných surovín by ste nemali mať plné sklady, lebo rovnako zaberajú miesto, vyžadujú kontrolu spotreby a taktiež sú v nich „uložené“ peniaze. Mali by ste ich mať tak akurát, aby ste ich priebežne dokupovali.

Ak nemáte čas sledovať štatistiky, využite napríklad umelú inteligenciu v aplikácii iKelp POS Mobile, ktorá vám priebežne vyhodnocuje nízkoobrátkové tovary, ale aj mnoho iných užitočných metrík. To vám ušetrí desiatky hodín mesačne.

Poučte a motivujte zamestnancov

Aby ste dosiahli čo najvyšší zisk, je potrebná nielen vaša snaha, ale aj snaha vašich zamestnancov. Mali by ste ich „zasvätiť do diania“ a vysvetliť im, z ktorých jedál je najvyšší zisk, aby ich intenzívnejšie ponúkali. Samozrejme, že sa nemôžete spoliehať na to, že to budú robiť pre vaše „pekné modré oči“, alebo preto, že vás majú radi. Musíte ich motivovať. A najlepšou motiváciou sú, samozrejme, peniaze. No nesmie to byť fixná odmena, ale pružná. Osvedčené sú napríklad percentá z tržby.

Maximalizovať zisk sa dá aj inak, než len zvyšovaním cien. Skúste si vziať tieto tipy k srdcu a dostaňte sa do výhody pred vašou konkurenciou.

Write by Author / Vytvorené by
Besteron VISA, MasterCard