SERIÁL o našich inováciách: Mobil môže fungovať aj ako platobný terminál

Stačí si len stiahnuť tú správnu aplikáciu.

Či sa vám to páči, alebo nie, žijeme v pokročilom 21. storočí, ktorému takpovediac kraľujú moderné technológie. Doba sa im svojím spôsobom prispôsobila, čo má za následok aj aplikovanie ich využitia v gastro podnikaní. Túto skutočnosť len potvrdzujú mobilné telefóny, ktorým sme v uplynulých dňoch dokázali dodať úplne iný rozmer. Po našom inovatívnom „facelifte“ môžu mať podobu platobného terminálu.

Stačí vám len mobil s NFC a stiahnutou aplikáciou GP tom

Zdá sa vám to nereálne? Dovoľte nám, aby sme vás vyviedli z omylu. S naším systémom iKelp POS Mobile je to skutočne možné. Ako to teda funguje?

Znie to naozaj neuveriteľne, no je to vskutku jednoduché. Koniec koncov, nie nadarmo sa aj hovorí, že v jednoduchosti je krása. Na platobný terminál potrebujete len mobil s NFC a aplikáciou GP tom od Global Payments. Ako to vyzerá v praxi?

„Mobil sa po spustení aplikácie tvári ako platobný terminál. Suma sa v rámci platby môže zadávať ručne, alebo automatizovane z aplikácie pri ukončení predaja s platbou kartou,“ vysvetľuje konateľ spoločnosti Abiset, Ing. Jaroslav Orgoň.

 

Aké výhody získate platobným terminálom v podobe mobilu s NFC a appkou GP tom?

Niektoré z výhod platobného terminálu v podobe mobilu s NFC a appkou GP tom vám možno prišli na rozum hneď po prečítaní predošlých riadkov. My však považujeme ich stručné zosumarizovanie za našu „občiansku povinnosť“.

Nízke počiatočné náklady

„Majiteľ, resp. prevádzkar reštaurácie nemusí kupovať alebo prenajímať drahé zariadenie,“ pokračuje pán Orgoň.

Vystačíte si s mobilným telefónom s NFC a stiahnutou appkou GP tom, čo vás v konečnom dôsledku môže vyjsť približne 100 EUR. Okrem toho, čašníci či poslíčkovia vedia dokonca používať aj svoje vlastné mobily.

Pomôcka pre čašníkov a poslíčkov

Keď už sme spomenuli čašníkov a poslíčkov, ďalšou výhodou platobných terminálov v podobe mobilov s NFC a appkou GP tom priamo nadviažeme na nich. Skutočnosť, že mobily sú vo všeobecnosti malé, ľahké a jednoducho skladné zariadenia, predstavuje dokonalú pomôcku práve pre čašníkov a poslíčkov.

„Ak čašník alebo poslíček využíva mobil ako mobilného čašníka, môže mať funkcionalitu platobného terminálu bez zariadenia navyše,“ dodáva hlavný predstaviteľ firmy Abiset.

mobil-telefon-ako-platobny-terminal-virtualny-platobny-terminal

A to dáva skutočne logiku. Zatiaľ čo čašník bude mať vďaka mobilu vo vrecku voľné ruky na taniere alebo tácky, tak poslíčkovi poslúžia voľné ruky na bezproblémové vynesenie donášky, hoci aj na najvyššie poschodie bytovky.

Jednoduchý servis

No a na záver nemožno opomenúť ani jednoduchý servis. Nie je žiadnym tajomstvom, že majitelia a prevádzkari reštauračných zariadení často zápasia s náročným servisom platobných terminálov. Platobné terminály sú totiž špeciálnymi hardvérmi s certifikovaným jadrom, ktoré vie, resp. môže servisovať iba oprávnená organizácia.

Ak sa vám však pokazí platobný terminál, jeho servis aj dočasná náhrada sú pomerne náročné. Na druhej strane, ak sa vám pokazí mobil, chytíte do ruky druhý, stiahnete si aplikáciu GP tom a používate ho ako náhradné riešenie okamžite a bez čakania.

Príklad z praxe: Vzhľadom na to, že platobné terminály využívajú v gastre najmä čašníci a poslíčkovia, sú tieto zariadenia prirodzene vystavené pomerne vysokému riziku poškodenia. Aj čašníci, aj poslíčkovia sú totiž neustále v pohybe, v dôsledku čoho hrozí platobným terminálom rozbitie – napríklad pri páde. Ak sa náhodou stane, že sa rozbije platobný terminál v podobe mobilu s NFC a appkou GP tom, jednoducho a rýchlo ho viete do pár minút nahradiť druhým mobilom. Podmienkou je len NFC a stiahnutá appka.

 

Na druhej strane, nahradiť pri poruche špecializovaný platobný terminál rozhodne nebude také jednoduché. Okrem toho, že ide v porovnaní s mobilom o všeobecne drahšie zariadenie (približne 4-krát drahšie), na jeho servis potrebujete odborníka, na ktorého si prirodzene počkáte. Pokiaľ by však k takejto neželanej situácii došlo, aj v tomto prípade môžete využiť spomínaný mobil ako platobný terminál aspoň v rámci dočasného riešenia.

Write by Author / Vytvorené by
Besteron VISA, MasterCard