Rezervácia stola v reštaurácii – áno či nie?

S otvorením a rozbehnutím reštaurácie či iného gastropodniku prirodzene prichádza aj otázka vyriešenia všetkých evidenčných programov a funkcionalít. Táto oblasť však nezahŕňa len spoľahlivý pokladničný systém, ktorý sa intuitívne postará o všetko podstatné. Skôr či neskôr budete rozhodne musieť zvážiť, či dať vašim budúcim zákazníkom možnosť rezervovať si u vás stôl. A keď dôjde na povestné lámanie chleba, ako to celé zastrešíte? Prizvete si na pomoc online systém? S odpoveďami na podobné otázky by vám mohli pomôcť jednotlivé výhody a nevýhody, ktoré so sebou rezervácia stola v reštaurácii prináša.

Rezervácia stola – pre a proti

Nalejme si čistého vína – predstava, že si u vás v podniku rezervuje stôl skupinka 10 až 20 ľudí na pol dňa či na celý večer, znie jednoducho fantasticky. Veď automaticky to so sebou prinesie aj vysoké tržby, však? Nie je to veru také jednoduché, ako by sa to mohlo na prvý pohľad zdať. Vysvetlíme si to na dvoch ukážkových situáciách.

Rezervácia stola – negatívny scenár

Ako prvý príklad s negatívnym scenárom sme si vybrali (svojím spôsobom) nešťastné stretávky zo školy. Samozrejme, na prvý pohľad bomba. Koniec koncov, taká stredoškolská trieda môže mať často aj 30 žiakov. Zložte si ale ružové okuliare, ktoré vás privedú k očakávaniu, že 30 ľudí si objedná nejaké to jedlo a spláchne ho zopár nápojmi či drinkami. Realita býva totižto často taká, že z 30 bývalých spolužiakov sa vyjadria zhruba 25, z ktorých prisľúbi účasť možno 15. Dvom či trom do toho však niečo nečakané príde a z pôvodných 30 kusov je razom 12 ľudí. A aby toho nebolo málo, polovica z nich sa na nevydarenej „stretávke“ prestrieda postupne a maximálne s jedným nápojom.

rezervacny-system

Avšak, keďže organizátor podujatia trval na 20 stoličkách, pretože naivne počítal s nejakou rezervou, vy ste prišli o stoličky pre 8 hostí, ktorí boli v danej chvíli ochotní utratiť možno ešte viac ako spomínaní 12 hostia dokopy.

Rezultát: Dajme tomu, že 6 ľudia sa najedli aj čo-to popili, a minuli tak každý aspoň po 10 EUR (6 € porcia jedla, 4 € nápoj/e). Druhá polovica ale prišla iba na skok a zo slušnosti si objednala jeden či dva nápoje v hodnote 2 €. Obrat nevydarenej rezervácie teda predstavuje asi 72 €.

Rezervácia stola – pozitívny scenár

V žiadnom prípade však možnosť rezervácie stola v reštaurácii nezatracujeme. Práve naopak, negatívny scenár sme uviedli len „demonštračne“, aby ste pochopili, ako to nerobiť. Celý problém s prehnanými očakávaniami môže vyriešiť ako záloha, tak objednávka vopred. Vysvetlíme si to na obdobnej situácii, no aplikovať sa to dá napríklad aj na rodinné oslavy.

Organizátor stretávky si u vás zarezervuje 20 miest. Rezervácia bude ale podmienená objednávkou 20 jedál (napríklad 6 € za porciu). Výsledných 120 € za objednané jedlá bude zároveň predstavovať zálohovú platbu. Vy budete mať tak istotu, že na stretávke neprerobíte a bývalí stredoškoláci si rýchlo rozmyslia, či sa do vašej reštaurácie dostavia, keď už poslali organizátorovi za seba peniaze.

Rezultát: 120 € ste zinkasovali za jedlo. Keď k tomu prirátame minimálne 36 €, ktoré predstavovali hodnotu nápojov z negatívneho scenára, dostaneme sa na výsledných 156 €. Rozdiel je 84 €, teda viac ako dvojnásobok.

Prečo používať online rezervačný systém?

Keď sa už rozhodnete poskytnúť vašim zákazníkom možnosť rezervovať si u vás stôl, budete musieť vyriešiť aj s tým súvisiacu logistiku. Alebo to všetko necháte na starý „osvedčený“ systém papier – pero, ktorý nielenže mrhá časom čašníkov, ale ešte aj zaťažuje životné prostredie? Oveľa efektívnejšou a šetrnejšou alternatívou je online rezervačný systém, ktorý vyrieši všetku potrebnú logistiku za vás. Okrem toho, že ním dáte vašim zákazníkom možnosť rezervovať si u vás stôl v akomkoľvek čase, vyhnete sa aj prípadným nedorozumeniam. Tie môžu prameniť napríklad z mailového rezervovania.

Príklad: Zákazník vám pošle doobeda na poslednú chvíľu mail s večernou rezerváciou pre 4 osoby. V danom čase to berie ako hotovú vec a viac to nerieši. Vy sa však k mailom dostanete až poobede, keď vybavíte obedové záležitosti. Záujemcovi odpíšete, že voľný stôl takto narýchlo už nemáte. Bez ohľadu na to, či si to stihne prečítať, alebo príde v presvedčení, že rezervácia je vybavená, bude nespokojný.

Aby ste predišli takýmto nepríjemnostiam, rezerváciu stola si môže zákazník vo vašej reštaurácii vybaviť napríklad online rezervačným systémom. Vyhnete sa tak zaťažovaniu vášho personálu, pričom zákazník bude bezprostredne informovaný o dostupnosti. A navyše, takýto online systém môžete využiť napríklad na zber kontaktov do vašej databázy.

Tip: K využitiu online rezervácie stola môžete tiež motivovať zákazníkov napríklad rôznymi zľavami, kupónmi a akciami, o ktoré sa zase automaticky postará váš systém iKelp POS Mobile.

Write by Author / Vytvorené by
Besteron VISA, MasterCard