Oplatí sa online objednávanie s donáškou pod vlastnou značkou?

Vlastníte alebo prevádzkujete reštauráciu a zamýšľate sa nad tým, ako posunúť vaše podnikanie na vyššiu úroveň? Skvelým spôsobom, ako na to, môže byť napríklad online objednávanie s donáškou cez vlastný e-shop – pod vlastnou značkou. Oplatí sa však takéto riešenie? Nie je výhodnejšie nechať všetky vybavovačky s tým súvisiace na sprostredkovateľský portál? Predostrieme vám tie najzásadnejšie plusy aj mínusy možných riešení.

Online objednávanie s donáškou pod vlastnou značkou

Online objednávanie s rozvozom jedál stále predstavuje pre mnohých vlastníkov a prevádzkarov reštauračných zariadení akéhosi strašiaka. Vidina toho, že personál bude musieť dennodenne a hlavne neefektívne vybavovať niekoľko telefonických objednávok, pričom šoféri budú „blúdiť kade-tade“, jednoducho nie je tým pravým podnikateľským snom. Žijeme však v modernej dobe plnej príležitostí. A tá so sebou prináša aj efektívnejšie spôsoby objednávania cez internet s donáškou.

Choďte na to s kompletným reštauračným systémom

Čo keby sme vám povedali, že online objednávaním s donáškou pod vlastnou značkou môžete získať viac zákazníkov aj mimo vášho podniku, ušetriť mnoho času a získať absolútnu kontrolu nad tým, čo sa vo vašej prevádzke deje? A aby toho nebolo málo, prirodzene si tak zvýšite tržby. Čo však je najdôležitejšie, nemusíte platiť žiadne vysoké provízie sprostredkovateľom, ktorých v dnešnej dobe predstavujú portály typu Bistro.sk, Wolt, Bolt či foodora.sk.

Ako na to? Jednoducho – s kompletným reštauračným systémom!

Takým systémom je napríklad iKelp POS Mobile. Vďaka nemu môžete spustiť online objednávanie na vašom webe doslova a do písmena za pár sekúnd. Stačí na stránku len umiestniť odkaz a zákazníci môžu začať objednávať. Mesačný náklad na takéto riešenie býva rádovo vo výške pár desiatok eur. Vzhľadom na to, že takýmto spôsobom môžete zviditeľňovať vlastný podnik, vytvárať si osobný vzťah so zákazníkmi či prezentovať špeciálne akcie, ide skutočne o minimálne výdavky. Nehovoriac o tom, že možnosťou automatizovaného online objednávania odbremeníte váš personál od telefonického vybavovania objednávok, pričom sa vyhnete akýmkoľvek komunikačným či evidenčným chybám. A ako bonus získate cenné kontakty do vašej databázy, čo môžete efektívne využiť na rôzne marketingové aktivity, ako napríklad ponuky šité na mieru.

Prečo (ne)využívať sprostredkovateľské portály?

Jednou z možností, ako dostať ponuku vašej prevádzky do online prostredia, sú aj sprostredkovateľské portály. Niektoré z nich sme menovali už o čosi vyššie. V zásade platí, že benefitom takéhoto riešenia je absolútne odbremenenie sa od všetkých logistických záležitostí. A okrem toho, že nemusíte riešiť dopravu, sa dané portály ešte aj postarajú o marketingové záležitosti, teda o získavanie zákazníkov na vašu stranu. Na druhej strane treba počítať s tým, že vaša ponuka sa bude zobrazovať v konkurencii ďalších prevádzok. A z vlastnej skúsenosti môžeme potvrdiť, že zákazníci zostávajú väčšinou verní užšiemu okruhu „svojich“ vybraných reštaurácií. Experimentovanie s novými možnosťami ide teda obvykle na vedľajšiu koľaj.

Čo treba ešte zmieniť, je fakt, že okrem konkurencie musíte rátať aj s nemalými províziami odvádzanými danému portálu, a to za každú objednávku. Mesačne sa tak môžete pripraviť pokojne až o stovky eur. A nevýhodou je i skutočnosť, že z hľadiska pravidiel GDPR nebudete môcť využívať kontakty zákazníkov, ktorí si od vás objednajú jedlo cez sprostredkovateľský portál.Online objednávanie s donáškou pod vlastnou značkou vs. sprostredkovateľské portály

Sme presvedčení, že objednávanie cez internet s donáškou pod vlastnou značkou sa oplatí. Nemusíte totiž odvádzať žiadne provízie sprostredkovateľskému portálu a šetríte čas, ktorý by sa inak musel venovať telefonickému vybavovaniu objednávok. No a popritom máte absolútnu kontrolu nad prijatými aj rozpracovanými objednávkami a tiež nad skladovou evidenciou.

Netreba však zatracovať ani sprostredkovateľské portály, ktoré môžu byť veľmi užitočným pomocníkom – napríklad vtedy, keď skombinujete ich využívanie s online objednávaním pod vlastnou značkou. Zatiaľ čo online objednávku môže urobiť zákazník prostredníctvom vašej stránky, dopravu môže zabezpečiť sprostredkovateľ (áno, sú aj takí, ktorí ponúkajú dopravu ako samostatnú službu). Budujete si tak vlastnú klientelu, získavate cenné kontakty do databázy a nemusíte riešiť dopravu. Aj keď na druhej strane donášku s takým modulom Kuriér v iKelp POS Mobile by ste si určite zamilovali.

Tip na záver

Online objednávanie s donáškou pod vlastnou značkou môžete využívať súčasne so sprostredkovateľskými portálmi. V takom prípade vám však odporúčame, aby ste vašich zákazníkov čo najviac motivovali k robeniu objednávok priamo cez vašu stránku. Môžete im ponúknuť napríklad drobnú zľavu, prípadne nápoj alebo dopravu zadarmo. „Keď si objednáte priamo cez nás, dostanete odmenu.“ Sprostredkovateľský portál vám tak môže vyriešiť marketing, teda získať zákazníka, a keďže objednávka sa uskutoční priamo cez vašu stránku, nepripravíte sa o províziu. A navyše získate aj cenný kontakt do databázy. No a čím väčšiu klientelu si vybudujete, tým väčšia šanca, že sa v budúcnosti maximálne osamostatníte a oslobodíte od pomoci sprostredkovateľských portálov.

Kedy však nastane ten správny čas? Napríklad vtedy, keď budete väčšinu objednávok evidovať z vlastnej stránky. Ako zistíte, či si zákazník objednal z vašej stránky alebo cez sprostredkovateľa? Reštauračný systém iKelp POS Mobile sa dá napojiť na všetky sprostredkovateľské portály, vďaka čomu vám poskytne presnú štatistiku o tom, odkiaľ ste jednotlivé objednávky prijali. Jednoducho riešenie, ktoré sa neodmieta!

Besteron VISA, MasterCard