Ako dosiahnuť, aby vaša prevádzka nezažila ďalšiu krízu?

V roku 2008 zasiahla svet ekonomická kríza. A to takou silou, že veľa podnikov ju jednoducho neprežilo. A tie, čo áno, tak s vážnymi existenčnými problémami, z ktorých sa spamätávali dlhé roky.

Už keď to vyzeralo s podnikmi ako-tak dobre, zjavila sa tento rok pandémia koronavírusu, ktorá paralyzovala svet. A to takým spôsobom, že majitelia prevádzok ich museli na niekoľko týždňov až mesiacov zavrieť. Hoci sa štáty snažili pomôcť, pre mnoho prevádzok bola pomoc nedostatočná alebo pomalá, a tak museli skončiť.

Tie preživšie čakajú veľmi ťažké časy – na Slovensku i v Česku. Zákazníci sa vracajú len pomaly a s obavami. Nikto netuší, či príde druhá vlna koronavírusu alebo nie. Aj keby neprišla, tak to vyzerá tak, že v istých cykloch sa stále objaví nejaká kríza, ktorá zatrasie s ekonomikou. Je tak namieste sa zamyslieť, ako sa na ňu vopred pripraviť.

Budujte si rezervu

To, že vaša prevádzka prežila všetky krízy, znamená, že ste zrejme dobre hospodárili a mali ste vytvorenú rezervu na horšie časy. Pokračujte v tom naďalej a odkladajte si nejaké percentá zo zisku na tieto účely.

Vedeli ste, že? Vo všeobecnosti sa odporúča, aby ľudia mali vytvorenú rezervu až vo výške šiestich mesačných výdavkov.

Podobne by ste mali mať vytvorenú aj vy 6-mesačnú rezervu na pokrytie všetkých prevádzkových nákladov (zamestnanci, odvody, nájomné, dane atď.) pre prípad nečakaných okolností. Ak ste to doteraz nerobili, rozhodne by ste mali začať.

 

Zvýšte flexibilitu hlavných nákladových položiek

Na príchod ďalšej krízy sa je dobré pripraviť aj diverzifikovaním rizika. O to viac, keď pôsobíte v silne sezónnom odvetví, kam gastrobiznis rozhodne patrí. Preto by ste sa mali snažiť o zvýšenie flexibility nákladov v čo najväčšej možnej miere. Tým znížite break-even point (objem predaja), pri ktorom už prevádzka nedokáže pokryť fixné náklady a dostáva sa do straty. Teda v silnejších mesiacoch by ste si mali nastaviť vyššie náklady a v tých slabších nižšie.

Buďte na očiach

Hoci sa momentálne nachádzame v recesii a neistote, najhoršie, čo môžete spraviť je, že sa stiahnete a začnete šetriť na nesprávnych miestach. Pri väčšine majiteľov prevádzok býva najčastejšie ako prvý na odstrel marketing. To je však veľmi zlé rozhodnutie, pretože je dôležité, aby o vás ľudia vedeli a zostali ste im na očiach.

To ale nedosiahnete tým, že „zaletákujete“ celé mesto. Nielenže sa váš leták stratí medzi ďalšími stovkami letákov od konkurencie, ktorá pravidelne zapĺňa schránky obyvateľov, ale je to aj neadresné. Namiesto toho sa presuňte do online priestoru, kde máte oveľa lepší dosah na vašu cieľovú skupinu. Zaplaťte si reklamu na Facebooku, Instagrame či YouTube a stavte na možnosť online objednávania. S online objednávkovým systémom iKelp POS Mobile dokážete zvýšiť počet vašich zákazníkov a tržby až o 30 %.

Kontakty sú na nezaplatenie

V dnešnej dobe sú kontakty a informácie na nezaplatenie. Váš cieľ by tak mal byť jasný: vybudovať si databázu svojich klientov. Na tento účel dobre slúži zavedenie vernostného programu.

Získate tak emaily a telefónne čísla vašej klientely. Potom im už môžete zasielať rôzne novinky, akcie a podobne. A napríklad, ak by došlo k najhoršiemu (napríklad k nariadeniu znova zatvoriť prevádzky), viete im rozposlať online ponuku s kúpou akciovej poukážky. Vy si tak zabezpečíte aspoň nejaký príjem a vaši zákazníci nielenže výhodne nakúpia, ale prejavia vám aj dôveru a podporu.

Kríza, to nie je len niečo zlé. Je to aj príležitosť, ako začať robiť niektoré veci inak a vzchopiť sa rýchlejšie ako konkurencia. Kríza je šanca pre pripravených. Buďte pripravení.

Besteron VISA, MasterCard