Internet bez výpadkov - prekvapivo jednoduché a lacné riešenie

Používanie aplikácií vo forme online služieb prináša mnohé výhody, ktoré vám lokálne nainštalovaný softvér nikdy neposkytne:

 • bezpečnosť a dostupnosť údajov odkiaľkoľvek a z ktoréhokoľvek zariadenia (mobil, table, notebook, PC)
 • prepojenie s webom, sociálnymi sieťami a rôznymi inými online službami (napríklad zverejnenie menu na Facebooku)
 • online služby pre vašich zákazníkov (objednávanie, hodnotenie obsluhy, platby)
 • rýchle a jednoduché používanie (odpadáva zložitá inštalácia)

Viete si napríklad predstaviť, že by neexistoval internetbanking a zakaždým by ste museli ísť do banky a ručne vypisovať platobné príkazy?

To je síce pekné, ale čo ak mi vypadne internet?

Mnoho podnikateľov obetuje všetky vyššie popísané výhody online služieb len preto, že sa obáva výpadku internetu. Táto obava pritom vychádza z nevedomosti alebo z predchádzajúcich negatívnych skúseností. Riešenie je pritom úplne jednoduché. A budete prekvapení, že vôbec nie je drahé. IT technológie sa vyvíjajú neuveriteľnou rýchlosťou. To čo bolo pred pár rokmi nepredstaviteľné, sa dnes stáva bežnou praxou.

Riešenie je jednoduché: Použite internet, ktorý nevypadáva

Väčšina prevádzok má k dispozícii aspoň jeden z týchto typov "pevného internetu":

 • Optický internet
 • "káblovka"
 • DSL
 • Lokálny menší poskytovateľ

Všetky tieto typy pevného internetu majú jedno spoločné. Ich ukončenie je zabezpečené, alebo vieme zabezpečiť pomocou Ethernet-u (laicky povedané "sieťovým káblom"). Takýto internet je vo väčšine prípadov stabilný a vôbec nevypadáva. Mnohé prieskumy a štatistiky dokonca nasvedčujú, že s vyššou pravdepodobnosťou vypadne elektrická energia alebo vám prestoje spôsobia iné prevádzkové problémy. Ale ako sa hovorí: Čo ak predsa?

Riešením je malá škatuľka, ktorá kombinuje dve internetové pripojenia naraz: pevný internet a mobilný internet 3G/4G.

Zapojenie pevného a mobilného internetu

Ak vám vypadne pevný internet, automaticky sa začne využívať ten mobilný. Vaša prevádzka tak získa superstabilné internetové pripojenie, ktoré jednoducho nevypadáva. Obsuha na prevádzke si tak môže vykonávať svoju prácu, zariadenia a aplikácia fungujú tak ako majú a vy sa nemusíte trápiť žiadnymi výpadkami internetu.

Mýty a fakty o mobilnom internete - doba sa zmenila

Áno, doba sa zmenila. Mobilný internet je dnes svojimi parametrami porovnateľný s DSL, optickým a aj káblovým internetom. Samozrejme, neporovnávame maximálne dosiahnuteľné rýchlosti, ale 3G a 4G internet s rýchlosťami viac ako 10/10mbit sú absolútne postačujúce pre väčšinu, aj náročnejších, aplikácií.

Taktiež sa nenechajte oklamať svojim smartfónom, že máte na prevádzke slabý signál. 3G/4G router disponuje dvoma vysokovýkonnými anténami, ktoré sú na tom so svojou veľkosťou a schopnosťou spracovať signál omnoho lepšie ako "maličká" anténa smartfónu. Tá je ešte častokrát tienená kovovými časťami mobilu a jeho elektronikou. So zariadením D-Link DWR-921 máme bohaté skúsenosti, bežne ho nasadzujeme našim zákazníkom a používame ho aj my sami - napríklad na výstavách, kde sú haly z kovových a betónových konštrukcií - tam, kde majú iní problém si prečítať správu na Facebooku, my pozeráme online video na YouTube.

Máte prevádzku vo vnútri budovy alebo v podzemí? Žiaden problém, stále máte možnosť pripojenia externej antény. Pravdepodobne existujú oblasti Slovenska, kde je skutočne problém s internetom, akýmkoľvek. Ale dajme ruku na srdce, koľko prevádzok sa nachádza na Gerlachovskom štíte a koľko v husto osídlených a modernizovaných mestách?

Mobilný internet a externé antény - overené praxou

Existujú prevádzky, kde mobilný internet je jedinou alternatívou pripojenia. Vďaka našim dlhoročným skúsenostiam vieme, že na miestach, kde je slabý alebo nestabilný signál, alebo kde internet dosahuje nízke prenosové rýchlosti, vo väčšine prípadov tento problém vyrieši externá anténa.

Čo na to budete potrebovať:

 • overte si, či v danej lokalite ponúkajú mobilní operátori LTE / 4G internet
 • zabezpečte si u operátora príslušný dátový program
 • 3G/4G router s odnímateľnou anténou (niektorí operátori ponúkajú takéto zariadenia priamo k paušálu, napr.: https://www.4ka.sk/ponuka/to-narok100)
 • externá anténa (ideálne je, ak je súčasťou aj dostatočne dlhý kábel) a pozor na správne konektory
 • predlžovací kábel medzi routerom a anténou, ak je to potrebné

Toto sú routery, s ktorými máme dobré skúsenosti:

Nami odporúčané 3G/4G routery majú už sami o sebe výkonnejšie antény v porovnaní napríklad s bežným mobilným telefónom. Ak máte však zariadenie v interiéri a anténu potrebujete umiestniť z vonkajšej strany budovy, odporúčame použiť antény vhodné na tento účel. Dobré praktické skúsenosti máme napríklad s anténou s konektormi SMA, vhodnú pre nami odporúčané routery: http://www.ebay.com/itm/GPRS-GSM-4G-LTE-35dBi-791-2690MHz-Senal-antena-SMA-macho-enchufe-2M-Cable-E5B7-/263088573576. Dobrú skúsenosť máme aj s touto anténou: http://www.ebay.com/itm/LTE-TS9-Antenna-Booster-Amplifier-Signal-28dBi-para-4G-3G-Mobile-Router-BI620/282443453899.

A čo predlžovací kábel? Dobré praktické skúsenosti máme s týmto modelom: http://www.ebay.com/itm/Top-6M-WiFi-WAN-Router-Wi-Fi-Antenna-Extension-Cable-RP-SMA-for-Wifi-Connector/262793423137. Kábel je dostupný v dĺžke až 10 metrov a môžete ho použiť aj na WiFi, ak je napríklad router/AP nevhodne umiestnený a samotnú anténu potrebujete umiestniť inde, aby bol dobrý WiFi signál (napríklad na terasu).

S oboma kombináciami máme skúsenosti - aj s externou anténou aj s predlžovacím káblom. Preukázateľne zlepšili rýchlosť aj stabilitu mobilného internetového pripojenia.

Rady na záver:

 • anténa musí byť označená ako LTE / 4G
 • preverte si správnosť konektorov na routeri, predlžovacom kábli aj anténe (najčastejšie SMA ale môžu byť aj BI620, prípadne iné)
 • uistite sa, že 3G/4G router, ktorý kupujete má vôbec výstup na externú anténu

Koľko ma to bude stáť?

Toto elegantné riešenie je prekvapivo lacné:

 • Jednorazová investícia do zariadenia, približne 100 EUR bez DPH*, odporúčame D-Link DWR-921, s ktorým máme dobré skúsenosti
 • Mobilný internet na úrovni pár EUR mesačne, alebo pár desiatok Centov denne, ak ho využijete

Toto sú investície, ktoré nepoložia na lopatky žiadneho podnikateľa. A rozhodne stoja za to, aby ste mohli využívať výhody online aplikácií.

*Jedná sa o orientačnú cenu, zisťovanú dňa 15.12.2015.

Ak zlyhá Plán "B", mám aj Plán "C"?

Napríklad užívatelia reštauračného systému iKelp POS Mobile sa často pýtajú: Ak mi vypadne internet aj elektrická energia a v reštaurácii mám desiatky hostí, ako viem, ktorí majú koľko zaplatiť?

Na to máme Plán "C":

 • Každá prevádzka musí mať na prevádzke k dispozícii paragóny. Porucha registračnej pokladnice ako takej alebo technická závada POS systému sa vylúčiť nedajú.
 • iKelp POS Mobile si viete spustiť na akomkoľvek smartfóne. Dnes ho má každý, aj s mobilným internetom. Informácie o otvorených účtoch tak máte neustále k dispozícii a môžete ich aj uzatvárať.

Tak ako? Ešte stále máte obavy z vypadávajúceho internetu? Ešte stále sa chcete nezmysľne vzdávať výhod online aplikácií?

Použité zdroje informácií:

Write by Author / Vytvorené by
Besteron VISA, MasterCard